Üretim Planlama

Üretim ve Hizmette etkin bir planlama, pek çok işletme kaynağının verimli kullanılmasını sağladığı ve dolayısıyla karlılığı artırdığı gibi aynı zamanda ürün ve hizmetlerin müşterilere zamanında ulaşmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini artırmaya da önemli katkı sağlar.

Pek çok işletme, temel Endüstri Mühendisliği yaklaşımları ile çok daha iyi planlanabilir.

Stokların, makinelerin, çalışanların ve tüm bu kaynakların arkasında yatan finansal varlığın daha verimli kullanılmasında en önemli faktör planlamadır. Tersini düşündüğümüzde, stokların kötü yönetilmesi, makinelerin ve çalışanların verimsiz kullanılmasını netice verdiği için farkında olmadan maliyetlerinizi gereksiz yere şişirir. Teoride kazandığınızı zannettiğiniz para, pratikte kasanıza bir türlü girmez ve doğru çıkarılmış gelir tablosu ve bilançolarda zarar olarak karşınıza çıkar.

Tüm bu artılarına rağmen planlama yapmak zordur. Zira pek çok farklı veriyi bir arada değerlendirmeyi, analiz etmeyi ve karar üretmeyi gerektirir. Bu sebeple çoğunlukla gelişmiş programlara ihtiyaç duyulur. Bu programlar çoğunlukla excel ortamında yapılabilirken, ihtiyaca göre özel yazılımlar da gerektirebilir.

İşinize en uygun ve teknolojiden en ileri düzeyde yararlanmanızı sağlayacak şekilde planlama modelinizi geliştirmek, yukarıda sıralanan finansal faydalarının çok ötesinde, işinize hakimiyetinizi artırmak suretiyle size büyük bir rahatlık sağlar.