Verimlilik Artırma

Lütfen dikkatle okuyun : Verimlilikte % 10 artış, karınızı % 50 artırabilir !

Nasıl mı ? Hesap basit : Giderlerinizin % 40’ının sabit genel giderlerden oluştuğunu ve günde 100 adet üretip 1000 TL’ye mal ettiğinizi (tanesini 10 TL’ye mal ettiğiniz) ve %10 karla tanesi 11 TL’den 1100 TL’ye sattığınızı varsayalım. % 10 verimlilik artışında sabit gideriniz 400 TL kalırken, değişken gideriniz 660 TL olacaktır. Yani 110 adet üretip 1060 TL’ye mal ettiğiniz ürünlerinizi aynı birim fiyatla 11 TL’den sattığınızda 1210 TL satış geliri elde edersiniz. Böylece karınızı 100 TL’den 150 TL’ye çıkararak % 50 artırmış olursunuz.

Evet, verimlilik sizin için önemli ise, aşağıdaki açıklamalarımızı da okumanız yararınıza olacaktır.

Verimlilik deyince ilk akla gelen, Üretim Makinelerinin ve Üretim Personelinin verimliliğidir. Elbette büyük makine yatırımı yapan firmalar için makine verimliliği öne çıkarken, işçilik yoğun işlerde üretim personelinin verimliliği öne çıkar. Fakat genellikle beyaz yaka personelin de verimliliğinin artırılmasına yönelik bir şeyler yapmak pek çok firmanın aklına gelmez ya da bu konuda profesyonel yaklaşımlarla bir şeyler yapılabileceğini dahi bilmez. Satış ekibi, yazılım ekibi, arge ekibi, destek idari bölümlerde çalışanlar gibi beyaz yaka çalışan yönünden yoğun firmalarda bu ekiplerin verimliliğini artırmak için de artık farklı teknikler geliştirilmiştir.

Tüm verimlilik artırma projelerinin özü, dönüp dolaşıp Yalın Yaklaşıma ve Katma Değer odaklılığa dayanır. Verimsizliklerin ana sebebi, katma değer üretmeyen işlerdir. Tüm işlerin detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve yalınlaştırma felsefesi gereği katma değer üretmeyen işlerin ayıklanması gerekmektedir.